Żółte naczynie TRAP to specjalna pułapka stworzona w celu monitorowania szkodników rzepaku. Nazywane jest również żółtą pułapką, a jego nazwa związana jest z charakterystycznym kolorem oraz funkcją. Kolor żółty działa jak przynęta dla pasożytów rzepaku, takich jak chowacz czterozębny, słodyszek rzepakowy, śmietka kapuściana, pryszczarek kapustnik oraz pchełka czarna. Pułapka wykorzystuje wodę z detergentem, która zatrzymuje szkodniki po ich zwabieniu.
Żółta pułapka jest prostym urządzeniem pomiarowym przeznaczonym przede wszystkim dla rolników uprawiających rzepak. Jest to narzędzie, które może znacznie pomóc w monitorowaniu i kontroli szkodników, co jest kluczowe dla utrzymania zdrowych plonów.
Profesjonalny komplet żółtej pułapki składa się z:
Żółte naczynia ustawia się na polu dwa razy do roku: po wysiewie rzepaku jesienią oraz po stopnieniu ostatnich śniegów wiosną. Regularne monitorowanie w tych okresach pozwala na wczesne wykrycie i kontrolę szkodników.
Zasada umiejscowienia żółtej pułapki jest prosta: należy rozstawić minimum 4 naczynia 15 metrów od linii krańcowej pola po każdej jego stronie, zawsze na wysokości wierzchołków roślin. Ważne jest, aby podnosić żółte naczynie wraz ze wzrostem rzepaku, aby pułapka była skuteczna.
Kij łączymy z metalową obejmą i haczykiem na wysokości roślin. Kij wbijamy stabilnie do ziemi i na haczyku zawieszamy wiaderko, wypełnione do połowy wodą z detergentem. Detergent ma za zadanie zmniejszyć napięcie powierzchniowe wody, dzięki czemu owady łatwiej się zanurzają i pozostają w pułapce.
Codziennie należy liczyć zatopione szkodniki i odczytywać na podstawie nadrukowanej na wiaderku tabeli próg szkodliwości. Ważne jest regularne wymienianie wody z detergentem. Jeśli próg szkodliwości został przekroczony, zaleca się podjęcie decyzji o ewentualnym zabiegu opryskiwania uprawy.
Żółte naczynie TRAP to nieocenione narzędzie w walce ze szkodnikami rzepaku. Dzięki regularnemu monitorowaniu za pomocą tych pułapek rolnicy mogą skutecznie kontrolować populację szkodników i podejmować odpowiednie działania ochronne.
Zachęcamy do zapoznania się z publikacją prof. dr hab. Marka Mrówczyńskiego dotyczącą monitorowania i chronienia rzepaku, która dostarcza szczegółowych informacji na temat metod i technik ochrony roślin.
NIP: PL 6972314982
Adam Skonieczny