Łyżeczki pomiarowe w ml – łatwo o pomyłkę. Dlaczego nie w gramach?

Strona główna / Łyżeczki pomiarowe w ml – łatwo o pomyłkę. Dlaczego nie w gramach?

Łyżeczki pomiarowe w ml – łatwo o pomyłkę. Dlaczego nie w gramach?

Większość naczyń pomiarowych, w tym łyżeczki firmy BOTT z serii PIKO i PIKO-S jest produkowana z określeniem standardowej pojemności, czyli z zastosowaniem jednostek objętości, takich jak litr (l) czy częściej mililitr (ml). Objętość jest uniwersalnym wymiarem, który można zastosować do każdej substancji: zarówno ciekłej, jak i sproszkowanej (stałej), choć w przypadku proszków pory w tych materiałach znacząco wpływają na brak dokładności w obmiarze za pomocą jednostek objętości. Ale i tak wiele osób zastanawia się, dlaczego te miarki nie są oznaczone w gramach, zwłaszcza że substancje stałe określa się i definiuje jednostką masy.

Przykłady miarek ze skalą w mililitrach i gramach:

 

Dlaczego nie w gramach?

Płyny nie mają  własnego kształtu, dlatego trudno je zważyć bez nadania im formy, czyli inaczej przelania go do naczynia i tarowania. Tarowanie to odliczanie masy opakowania od całkowitej masy towaru, czego wynikiem jest sama masa artykułu ważonego. Substancje stałe, które posiadają własny, ograniczony kształt można łatwo zważyć podając ich masę w kilogramach (kg) lub gramach (g). Jak widać ważenie substancji płynnych mogłoby się stać procesem skomplikowanym i niewygodnym, dlatego standardowym miernikiem płynów są jednostki objętości jak mililitr lub litr.

Objętość 300 ml wody w kubkach o różnych kształtach:

Jak połączyć masę i objętość?

Fizyka znalazła rozwiązanie tego problemu, definiując gęstość objętościową materiału, podawaną w [kg/m³] lub [g/cm³]. W skrócie, gęstość objętościowa to waga zadanej objętości materiału wraz z jego porami. Oznacza to, że można obliczyć masę dowolnej substancji, jeśli zna się jej gęstość. Przykładowo, gęstość objętościowa wody wynosi 1 g/cm³, co oznacza, że 1 ml wody waży 1 gram. Dla innych substancji ta zależność jest inna. Oto przykładowe gęstości objętościowe wybranych substancji:

  • Woda: 1 g/cm³
  • Sól: 1,5 g/cm³
  • Mleko w proszku: 0,7 g/cm³ (uwaga, są różne)
  • Białko w proszku: 0,4 g/cm³ (uwaga, są różne)
  • Mąka: 0,53 g/cm³
  • Cukier: 0,85 g/cm³

Pomiar wody w łyżeczce PIKO-S 75 ml:

Pomiar mąki w łyżeczce PIKO-S 75 ml:

Łyżeczki pomiarowe BOTT

Wszystkie łyżeczki firmy BOTT z serii Piko i Piko-S mają jednostkę objętości podaną na spodzie w ml. Czy można nimi odmierzyć np. cukier w gramach? Tak, jeśli znamy gęstość objętościową cukru. 1 ml to 1 cm³, czyli jedna miarka łyżeczki o pojemności 1 ml odpowiada 1,5 g cukru. Tylko w przypadku wody 1000 ml (1 litr) odpowiada masie 1 kg.

Pomiar cukru w łyżeczce PIKO-S 75 ml:

Czy miarkołyżeczki mogą służyć do określenia masy materiału?

Użytkownikom miarkołyżeczek ułatwiamy proces odmierzania i ważenia proszków. W naszym laboratorium określamy objętość konkretnego proszku w gramach, ważąc go na precyzyjnej wadze w odpowiedniej temperaturze i wilgotności. Wyniki pomiarów przenosimy na specjalnie przygotowaną skalę, która jest już w gramach. Dotyczy to tylko łyżeczek Piko-S. W przypadku łyżeczek PIKO możemy tylko podać wagowy odpowiednik 1 ml, ponieważ seria piko nie jest wyposażona w podziałkę z powodu braku takiej możliwości technicznej. Stąd też seria PIKO jest standardowo produkowana w barwach nieprzeźroczystych, a seria PIKO-S oferowana jest jako bezbarwna i przeźroczysta. Nie można jednak odmierzyć dokładnie 1 grama soli łyżeczką Piko, ponieważ objętość 1 ml soli odpowiada 1,5 g soli. Możemy natomiast na miarkołyżeczkach Piko-S zaznaczyć poziom, który będzie odpowiadał jednostkowej wadze materiału klienta. Dzięki temu nasi klienci mogą łatwo i precyzyjnie mierzyć substancje bez potrzeby dodatkowego sprzętu.

Jak dokładnie mierzyć różne substancje za pomocą łyżeczek pomiarowych?

Dzięki dokładnemu zrozumieniu gęstości objętościowej różnych substancji, można precyzyjnie przeliczać objętość na masę. Oto kilka przykładów, jak można to zrobić:

  • Mąka: Gęstość objętościowa mąki wynosi 0,53 g/cm³. Jeśli potrzebujemy odmierzyć 5 g mąki, wystarczy użyć miarki o objętości około 9,4 ml, co odpowiada niecałej łyżeczce PIKO 10 ml
  • Cukier: Cukier ma gęstość objętościową 0,85 g/cm³. Jeśli potrzebujemy 10 g cukru, użyjemy miarki o objętości około 11,8 ml, co odpowiada niecałej łyżeczce PIKO 10 ml + jednej 2 ml
  • Białko w proszku: Z różnymi gęstościami objętościowymi, średnia wynosi około 0,4 g/cm³. 10 g białka w proszku to około 25 ml objętości, co odpowiada dokładnie 5 łyżeczkom PIKO 5 ml

Zaproponowanie użycia różnych wielkości łyżeczek jest celowe, ponieważ nasze serie są tak zaprojektowane, że łyżeczki wchodzą jedna w drugą i dzięki otworowi w rączce można je połączyć np. sprężynowym kółkiem metalowym o średnicy 20 mm i dzięki temu wygodnie składować.

Podsumowanie

Jeśli miarkołyżeczki mają służyć do definiowania wagi materiału, musimy laboratoryjnie zważyć jego pojemność. W tym celu klient powinien przesłać nam około 500 g proszku do celów pomiarowych. Oczywiście, klient może sam określić wagę swojej substancji, ważąc pojemność jednej z naszych łyżeczek lub pojemność jednostkową, np. 10 ml.

Łyżeczki pomiarowe firmy BOTT stanowią doskonałe narzędzie do precyzyjnego mierzenia zarówno płynów, jak i substancji stałych, dzięki czemu mogą być z powodzeniem wykorzystywane w różnych dziedzinach, od gotowania po naukę. Precyzyjne odmierzanie składników chroni nas przed skutkami ubocznymi ich nieodpowiedniego sposobu użycia, np. nadmiernego dozowania, a co za tym idzie nieekonomicznego wykorzystania  produktu. Dlatego warto zainwestować w narzędzia, które ułatwią i usprawnią ich prawidłowe stosowanie.

Oznaczenia maksymalnych pojemności miarkołyżeczek PIKO-S firmy BOTT:

Skale nadrukowane na miarkołyżeczkach PIKO-S firmy BOTT:

Kontakt

BOTT sp. z o.o.

Adam Skonieczny